Terrassevasker
Leveringstid: 4-5 hverdage. Fragt: DKK 59,-.
Genial løsning på et problem alle der ejer en træterrasse kender - mos og belægning på terrassebrædderne som er svær at fjerne og kræver masser af kemi hvert år!
Tyske Kärcher har nu knækket koden og bygget en terrassevasker der benytter 2 roterende børster som rensere. Maskinen er opbygget som den kendte gulvasker FC 5 til hjemmet - men Kärcher har bare udskiftet de bløde valser med solide børster.
Denne teknologi på ingen måder fremmed for Kärcher, og man kan se at Kärcher har forsøgt at indbygge deres store erfaring fra professionelle fejemaskiner i denne smarte lille terrassevasker.
Resultatet er blevet en genial lille nyskabelse, hvor de roterende børster effektivt skrubber belægningen af dine terrassebrædder så det er slut med kæmpe med en håndkost mod mos og belægninger.
Kärcher har heldigvis udstyret maskinen med en 230 volt motor så den er lige til at sætte på din forlængerledning. Med 230 volt har du uanet arbejdstid og kan bare give den gas med at rense din terrasse. Du har mulighed for at tilkøbe et sæt ekstra stive børster så du også kan anvende terrassevaskeren på flisearealer! Børsterne behandler fliserne mere nænsomt en højtryksrenseren og du har med de roterende børster en bedre bearbejdning af overfladen.
Har du profilerede terrassebrædder kender du sikkert problemet med algebelægning der vokser i rillerne på brættet - men terrassevaskeren kan du komme ned i rillerne og børste algerne af.
Efterfølgende overfladebehandling med algerens eller andet kan være en god kombination hvis din terrasse er hårdt angrebet. Men prøv først maskinen og se om det overhovedet er nødvendigt at bruge kemi!
Spænding | 230 Volt |
Effekt | 600 Watt |
Arbejdsbredde | 300 mm |
Børstens rotationshastighed | 600 - 800 rpm |
Mål | 1281x307x350 mm |
Vægt | 5 kg |
Forsendelsevægt | 6.74 kg |
---|---|
Varenr | 16440000 |
Producentnummer | 1.644-000.0 |
Reference |